Szanowni Państwo
30 stycznia 2025 roku w Dzienniku Urzędowym RP opublikowano:
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw
Uchwalona 5 grudnia 2024 roku przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, ma na celu między innymi zlikwidowanie ograniczeń związanych z możliwością wystawiania recept na część refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych – przysługujących bezpłatnie osobom do ukończenia 18 roku życia lub po ukończeniu 65 roku życia. Zgodnie z zapisami ustawy, osobą uprawnioną do wystawiania recept na darmowe leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, będzie każda osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego, jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania tego zawodu (niezależnie od rodzaju udzielanego świadczenia, w konsekwencji którego wystawiana jest recepta, oraz niezależnie od faktu posiadania lub też nie przez osobę wystawiającą receptę umowy z NFZ, a także w przypadku zaprzestania wykonywania danego zawodu, jeśli recepta wstawiana jest dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa). Oznacza to, że po wejściu w życie przepisów ustawy, recepty na bezpłatne leki dla pacjentów – dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia – będą mogli wystawić wszyscy lekarze niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także przyjmujący w ramach prywatnej praktyki.
Ustawa ponadto doprecyzowuje kwestie związane z finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia leków w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych oraz przyznawania przez dysponenta Funduszu Medycznego dotacji celowej na realizację tego zadania.
Nowelizacja przewiduje także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. Po wejściu w życie ustawy, farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną refundowaną, wydać szczepionkę i podać ją pacjentowi. Dodatkowo zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne umożliwią farmaceutom wystawianie recept farmaceutycznych na szersze niż dotychczas, spektrum produktów immunologicznych (szczepionek) stosowanych do przeprowadzania szczepień zalecanych. Dotychczas to uprawnienie dotyczyło tylko szczepionek przeciw grypie, teraz ma mieć zastosowanie do wszelkich szczepionek stosowanych do przeprowadzania szczepień zalecanych.
Przepisy wprowadzane tą ustawą spowodują także rozszerzenie uprawnień dla farmaceutów w kontekście wystawiania recept „pro auctore” i „pro familiae”. Farmaceuci będą mogli wystawiać dla siebie i rodziny recepty refundowane, z uwzględnieniem uprawnień dodatkowych „S” (osoby po 65 roku życia) i „DZ” (osoby poniżej 18 roku życia).
Nowelizacja wprowadza także zmiany w sprawie finansowania dyżurów aptek. Dodano w niej przepisy umożliwiające odstąpienie od dochodzenia zwrotu otrzymanego wynagrodzenia ryczałtowego z tytułu pełnienia dyżurów od podmiotu prowadzącego aptekę, w przypadku stwierdzenia, że apteka ogólnodostępna – z uwagi na zaistnienie siły wyższej albo z przyczyn losowych innych niż siła wyższa – nie pełniła dyżuru albo pełniła go w wymiarze mniejszym niż zostało wyznaczone.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.