Farmaceuci Ukrainie: pomoc uchodźcom to pozytywne doświadczenie na całe życie

Farmaceuci Ukrainie: pomoc uchodźcom to pozytywne doświadczenie na całe życie

Szanowni Państwo!

Pomoc uchodźcom to pozytywne doświadczenie na całe życie. Zaczęło się od punktu w Katowicach, obecnie jest już siedem Punktów Pomocy Farmaceutycznej, które powstają dzięki zaangażowaniu farmaceutów i darczyńców. 6 kwietnia 2022 roku dr n. farm. Magdalena Stolarczyk z inicjatywy Farmaceuci Ukrainie rozmawiała o pomocy humanitarnej i pracy z potrzebującymi z mgr farm. Rafałem Hechmannem – założycielem farmaceuci.org i inicjatorem tworzenia punktów.

Rafał Hechmann opowiedział o działalności wolontariuszy w Punktach Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców: “To bardzo wynagradzające emocjonalnie doświadczenie. Widzimy sens tej pracy i siłę naszego zawodu. Uchodźcy bardzo doceniają naszą pomoc, w kontaktach z innymi medykami czujemy się częścią zespołu. Zachęcam farmaceutów do wpisywania się do grafiku. Wystarczy wygospodarować dosłownie kilka godzin w tygodniu”.

Zapytaliśmy także o to, jak farmaceuci odnajdują się w tej trudnej dla wszystkich sytuacji: “Staramy się myśleć zadaniowo. Nauczyliśmy się radzić sobie z barierą językową, mamy przygotowane materiały informacyjne, rozpoznaliśmy najpilniejsze potrzeby uchodźców. Jednak zderzenie z tak dużą ilością cierpienia jest poruszające. Prowadziłem działania humanitarne w wielu zakątkach świata, niekiedy odległych. Nie sądziłem jednak, że przyjdzie mi to robić we własnym kraju. Ukraińcy to nasi sąsiedzi, to wszystko dzieje się bardzo blisko nas”.

Całość rozmowy zapisanej w formie nagrania można obejrzeć na profilu Magdaleny Stolarczyk www.instagram.com/farmaceuta_radzi

W ramach akcji Farmaceuci Ukrainie w poniedziałek 11.04.2022 o godzinie
19:00 odbędzie się kolejny webinar, któremu towarzyszyć będzie zbiórka pieniężna na działalność farmaceuci.org. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy poprzez promocję akcji i publikację materiałów graficznych, informacji o zbiórce oraz możliwości zapisu na najbliższy webinar.

Skarbonka akcji Farmaceuci Ukrainie:
https://zrzutka.pl/pomoc-ukrainie-farmaceuci-org/s/farmaceuciukrainie

Link do rejestracji na webinar 11.04.2022:
https://slaskaoia.clickmeeting.com/farmaceuci-ukrainie-11-04-2022/register

Więcej informacji o inicjatywie Farmaceuci Ukrainie oraz program
wydarzenia:
https://farmaceuciukrainie.pl

Z poważaniem,
Organizatorzy akcji „Farmaceuci Ukrainie”

Farmaceuci Ukrainie
farmaceuciukrainie.pl
kontakt@farmaceuciukrainie.pl
mgr farm. Agnieszka Stankiewicz
tel. 794-104-444,
mgr farm. Olga Sierpniowska
tel. 793-568-455