Informacja dla przedsiębiorców: od 1 października br. plik JPK VAT należy składać w nowym formacie

Informacja dla przedsiębiorców: od 1 października br. plik JPK VAT należy składać w nowym formacie

Szanowni farmaceuci przedsiębiorcy,

Od 1 października 2020 r. przedsiębiorcy będą zobowiązani do składania pliku JPK VAT w nowym formacie złożonym z części deklaracyjnej i informacyjnej. W związku z nowym obowiązkiem określone kategorie towarów i usług zostały oznaczone kodem GTU. W przypadku sprzedaży aptecznej kod GTU 09 dotyczy produktów leczniczych, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych objętych obowiązkiem zgłoszenia o którym mowa w art. 37av ust.1 ustawy Prawo Farmaceutyczne czyli wykazem produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Apteki korzystające z programu  Kamsoft mogą uzupełnić lokalne kartoteki towarowe o symbol GTU aktualizując je do kartotek w bazie BLOZ. W tym celu należy w module KOMUNIKACJA (APW44) pobrać aktualną bazę BLOZ – pełny KS-BLOZ a następnie w module MAGAZYN –   POPRAWA LEKÓW I ZAKUPÓW utworzyć bufor z aktualizacją(F5).

Pełna instrukcja znajduje się w informacjach O SYSTEMIE – Instrukcja  użytkownika w kontekście wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego

Aktualizację kartotek należy przeprowadzać po ukazaniu się obwieszczenia z wykazem produktów zagrożonych brakiem dostępności.

Przy wystawianiu faktur należy wskazać oznaczenie dokumentu kodami GTU dla tych towarów, które go posiadają. Kody GTU nie zostaną wydrukowane na fakturze a będą dostępne dla pliku JPK VAT.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Państwa biurem księgowym lub serwisem informatycznym. Jeśli problem będzie bardziej skomplikowany prosimy o przesłanie go na pytania@dia.com.pl

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu