Wrocław, dnia 30 stycznia 2025 r.
Komunikat
Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu
ws. wykonania wyroku sygn. III OSK 747/24
przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
*
W listopadzie ub.r. Izba informowała, że wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę o sygn. III OSK 747/24 (całość uzasadnienia tego orzeczenia dostępna jest w bazie orzeczeń), w której stwierdzono bezczynność Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w zakresie rozpatrywania złożonego przez nią wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Izba pismem z dnia 8 sierpnia 2022 r. wnioskowała o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania dotyczące jego udziału w spotkaniach z „właścicielami aptek” oraz ze Śląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym (które miało miejsce w lipcu 2022 r.), tj.:
-
1. W jakim miejscu zostało zorganizowane spotkanie, o którym mowa powyżej?
-
2. Czy podobne spotkania były organizowane w innych wojewódzkich inspektoratach farmaceutycznych? Jeśli tak to w których i w jakich datach?
-
3. Jakie były koszty organizacji ww. spotkania/-ań oraz kto je sfinansował?
-
4. Przedstawiciele jakich podmiotów uczestniczyli w ww. spotkaniu?
-
5. Czy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zagranicznych funduszy inwestycyjnych oraz grup kapitałowych?
-
6. Czy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorców prowadzących sieci apteczne w Polsce? W przypadku pozytywnej odpowiedzi proszę o ich wskazanie.
-
7. Wedle jakiego klucza dobierano uczestników ww. spotkania?
-
8. Co było przedmiotem ww. spotkania? Czy ww. spotkanie posiadało swoją agendę? Jeżeli tak kieruję prośbę o wskazanie miejsca jej publikacji, bądź też przesłanie jej kopii w wersji elektronicznej.
-
9. Czy z ww. spotkania został sporządzony protokół lub notatka urzędowa? A jeżeli tak, to kieruję zapytanie o miejsce jej publikacji, bądź też przesłanie jej w formie elektronicznej.
Poniżej publikujemy odpowiedzi na powyższe pytania, które w dniu 31 grudnia 2024 r. zostały przesłane do Biura Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu jako wykonanie ww. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Izba pozostawi bez szerszego komentarza odpowiedź, której jej udzielono. Wskazać należy jedynie, że w II poł. 2022 r. i na początku 2023 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców był uczestnikiem i organizatorem kilku spotkań, w których brali udział również przedsiębiorcy apteczni należący do międzynarodowej grupy kapitałowej, która prowadzi w Polsce sieć aptek.
Przykładowo, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pismem z dnia 10 stycznia 2023 r., sygnatura: GR.2.2023.M2, skierował do niej zaproszenie do wzięcia udziału w „spotkaniu informacyjnym” z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym oraz „przedstawicielami branży farmaceutycznej” (spotkanie odbyło się w dniu 18 stycznia 2023 r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim). W zaproszeniu tym Rzecznik wskazuje, że „cyklicznie organizuje tego typu spotkania”, co czyni dwuznacznymi odpowiedzi, których udzielono Izbie. Całość omawianego pisma poniżej.
Izba wielokrotnie poddawała krytyce aktywność Rzecznika w sprawach (postępowaniach) administracyjnych i sądowoadministracyjnych, które dotyczyły aptek sieciowych prowadzonych przez zagraniczne fundusze kapitałowe. W ocenie Izby apteki te naruszały przepisy ustanawiające wymogi do prowadzenia aptek (m.in. w zakresie dozwolonych limitów koncentracji); np. w komunikacie z listopada 2022 r. Rzecznik uczestnicząc w tych postępowaniach wielokrotnie i jednolicie wspierał duże, zagraniczne sieci apteczne, co – według Izby – stanowi zaprzeczenie jego ustawowych zadań. Najważniejszym z nich jest „stanie na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, zrównoważonego rozwoju oraz zasady uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów przedsiębiorców”. Izba stoi na stanowisku, że jest rzeczą niedopuszczalną, by Rzecznik wspierał na rynku aptecznym duże grupy kapitałowe, reprezentujące zagraniczny kapitał, które – jak pokazuje doświadczenie ostatnich kilkudziesięciu lat – kosztem małych aptek przejmowały rynek stosując metody nieuczciwej konkurencji oraz naruszając ustawowe progi koncentracji.
(-) mgr farm. Marcin Repelewicz
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej
Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu
2024.12.31+WPL.275.2022.TO - Odpowiedź na informację publiczną GR.2.2023.MZ - Zaproszenie na spotkanie 10-01-2023