Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie doprecyzowania schematów szczepień przeciwko Covid-19 dla osób z Ukrainy

Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie doprecyzowania schematów szczepień przeciwko Covid-19 dla osób z Ukrainy

W związku z  konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Ministerstwo Zdrowia mając na uwadze rekomendację Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 7 marca br. informuje, że szczepienia dla osób z Ukrainy powinny być realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce.

Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5 roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że program szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku ≥18 lat na Ukrainie realizowany był preparatami szczepionkowymi:

  • Dopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) oraz Vaxzevria (Astra Zeneca),
  • Niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej, wymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom : CoronaVac/Sinovac Biotech jako odpowiednika zarejestrowanego w UE preparatu Nuvaxovid (Novavax) oraz Covishield jako odpowiednika  zarejestrowanego w UE preparatu Vaxzevria (AstraZeneca),
  • Niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej oraz niewymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom. Sytuacja ta może dotyczyć pojedynczych osób.

 W związku z powyższym, w procesie kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 osoby z Ukrainy należy:

  • w przypadku osoby dorosłej, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce, z uwzględnieniem możliwości zastosowania schematu jednodawkowego szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson);
  • w przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką stosowaną w Polsce, postępować zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce,
  • w przypadku osoby dorosłej, która ma dokumentację o zaszczepieniu na Ukrainie w niepełnym schemacie szczepionką uwzględnioną w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważnych tym szczepionkom, postępować zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.

W przypadku udokumentowanego podania 1 dawki inaktywowanej szczepionki CoronaVac/Sinovac Biotech należy podać jako druga dawkę szczepionkę wektorową COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson&Johnson) lub dawkę szczepionki mRNA. W przypadku udokumentowanego podania 2 dawek szczepionki należy podać dawką przypominającą zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w programie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce.

  • w przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie dostała dotychczas żadnej dawki szczepionki, postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce, zrealizować szczepienie szczepionką mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna),
  • w przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która posiada dokumentację niezakończonego schematu szczepienia Comirnaty (Pfizer-BioNTech) postępować zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień młodzieży realizowanym w Polsce.
  • w przypadku osoby w wieku 12-17 lat, która nie ma dokumentacji szczepień, traktować ją jak osobę niezaszczepioną i zrealizować szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym w Polsce.
  • w przypadku dziecka w wieku 5-11 lat zrealizować szczepienie zgodnie ze wskazaniami i schematem szczepień realizowanym dla tej grupy wieku w Polsce.

W procesie kwalifikacji do szczepienia należy postępować zgodnie z ogólnymi zasadami realizacji szczepień – w razie braku dokumentacji bezpieczniejszym i zalecanym wyborem jest traktowanie osoby jakby była niezaszczepiona i powtórzenie szczepień.

Brak dokumentacji wcześniejszych szczepień lub poświadczenie wykonania szczepienia preparatami niedopuszczonymi do obrotu w Unii Europejskiej oraz niewymienionymi w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) http://bip.pzh.gov.pl/public/?id=216377 warunkuje rozpoczęcie nowego schematu szczepień w NPS zgodnie z zaleceniami.

W czasie kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 można wykorzystać Kwestionariusze wstępnego wywiadu przed szczepieniem w języku ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.

Szczegółowe informacje i schematy wykonywania szczepień dostępne są pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-w-sprawie-doprecyzowania-schematow-szczepien-przeciwko-covid-19-dla-osob-z-ukrainy