Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński gościł w Dolnośląskiej Izbie Aptekarskiej we Wrocławiu

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński gościł w Dolnośląskiej Izbie Aptekarskiej we Wrocławiu

Szanowni Państwo,

W dniu dzisiejszym gościliśmy w Dolnośląskiej Izbie Aptekarskiej we Wrocławiu Pana ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskigo.

Jednym z kluczowych zadań Ministerstwa Cyfryzacji jest realizacja działań związanych z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem.

Rozmowy dotyczyły wsparcia procesów informatyzacji w usługach e-farmacji, wzmocnieniu cyber bezpieczeństwa w aptekach oraz o pozyskaniu środków na ten cel, dokończeniu walidacji e-recept oraz innych tematach z zakresu cyfryzacji i zdrowia. Dziękujemy za złożoną wizytę i konstruktywne rozmowy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu doszło do cyberataku na polskie serwisy informacyjne, m.in. polityka.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl czy wprost.pl.

Zajście to skomentował również minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

– Stale monitorujemy wszystkie sygnały dotyczące tego rodzaju ataków, które mogą spaść na polskie serwisy informacyjne. W momencie, w którym dysponujemy takimi informacjami, niezwłocznie przekazujemy je do tych, którzy odpowiadają za utrzymanie serwisów – tłumaczy.

Podkreśla, że „każdy odpowiada za właściwe zabezpieczenia, ogólne bezpieczeństwo swojego serwisu”, natomiast – dodaje – „naszą rolą jest to, że w momencie, kiedy mamy takie informacje, które mogą się przydać do odparcia ataku hakerskiego, natychmiast je przekazać”.

„to nie jest przypadek, że Polska jest wymieniana przez ekspertów na równi z Ukrainą, jeśli chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni. To niestety smutna rzeczywistość, na którą musimy być gotowi. Nie przez przypadek od ubiegłego roku obowiązuje stopień alarmowy Charlie CRP”.

 

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu