Natalia Sauer, studentka V roku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na liście Forbesa

Natalia Sauer, studentka V roku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na liście Forbesa

Natalia Sauer, studentka V roku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, została finalistką konkursu “25 under 25” i znalazła się na prestiżowej liście magazynu Forbes, która zawiera nazwiska najzdolniejszych Polaków przed 25 rokiem życia.

Konkurs “25 under 25” już od pięciu lat organizuje magazyn “Forbes” i warszawskie biuro firmy McKinsey & Company. Spośród setek otrzymanych zgłoszeń kapituła, w skład której weszli przedstawcie świata nauki, biznesu, nowych technologii i mediów, wyłoniła 25 laureatów w pięciu kategoriach (Biznes, Nowe Technologie, Nauka, Działalność Społeczna i zrównoważony wpływ oraz Pozytywny wpływ).

Natalia Sauer została wyróżniona w kategorii “Nauka”. Jury doceniło jej dorobek naukowy, zaangażowanie w aktywność akademicką oraz popularyzację wiedzy. Studentka w swojej pracy skupia się na nowoczesnych metodach walki z nowotworami. Aktualnie sprawdza wpływ pola elektromagnetycznego na ekspresję inhibitorów punktów kontroli immunologicznej na komórkach czerniaka. Dodatkowo prowadzi badania laboratoryjne w ramach sześciu różnych grantów, m.in. realizuje projekt pn. “Nowoczesne terapie przeciwnowotworowe – wpływ pola magnetycznego i nanosekundowych impulsów elektrycznych na modulacje immunofenotypu czerniaka”.

Wyniki badań prezentowała na wielu konferencjach międzynarodowych, m.in. podczas prestiżowego wydarzenia International Scientific Conference on Medicine na Łotwie. Jej prace były wielokrotnie wyróżniane – za “Cytotoxic effect of acetylsalicylic acid in melanoma” otrzymała I miejsce i nagrodę specjalną na 27th International Student Scientific Conference.

Autorka kilkunastu artykułów naukowych, m.in. pracy opublikowanej w “Nature Scientific Reports”, która jako pierwsza na świecie dowiodła, że za pomocą pola elektrycznego możliwe jest indukowanie egzocytozy białek oporności wielolekowej oraz hamowanie wzrostu guzów nowotworowych poddanych działaniu chemioterapeutyku.

Od 2021 r. Natalia Sauer kieruje pracami Studenckiego Koła Naukowego Farmacji Przemysłowej UMW, współorganizuje konferencję “Współczesne zastosowanie metod analitycznych w farmacji i medycynie”, prowadzi warsztaty z zakresu profilaktyki przeciwnowotworowej, a w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki organizuje zajęcia dla uczniów liceów i szkół podstawowych.

Pani Natalii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu