Ograniczenia w wydawaniu preparatu Viregyt-K

Ograniczenia w wydawaniu preparatu Viregyt-K

Ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 listopada 2020 r. ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta – dotyczy preparatu Viregyt-K.

Viregyt

 

Amantadyna, która zrobiła nieoczekiwanie dużą karierę i Polacy zaczęli kupować ją na zapas, będzie teraz sprzedawana tylko w określonych sytuacjach, dla których ma rejestrację. MZ zmienia przepisy i reglamentuje dostęp do leku.

O amantadynie, terapii stosowanej m.in. w chorobie Parkinsona, stało głośno z powodu wypowiedzi dr. Włodzimierza Bodnara – pediatry i pulmonologa z Przemyśla. Twierdzi on, że skutecznie leczy pacjentów z z COVID-19 właśnie tym lekiem. W mediach społecznościowych informacja szybko się rozeszła i w aptekach zabrakło leków na osób chorych, które tej terapii potrzebują.

Czy amantandyna działa?

Nie ma żadnych badań naukowych na to, by korzystnie działał w przypadku osób z koronawirusem. Poza tym lek jak i inne terapie, ma skutki uboczne, a samodzielne stosowanie może zaszkodzić. Stąd inni lekarze w większości są sceptyczni, ale zdarzają się też wypowiedzi, że tę terapię należałoby przebadać pod kątem skuteczności w leczeniu COVID-19.

Źródło : http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2020/102/

Źródło : https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/mz-ogranicza-dostep-do-leku-lekarz-zachwala-go-jako-terapie-na-covid