Powódź 2024 – wyjątkowe uprawnienia i obowiązki pracownik/pracodawca

Powódź 2024 – wyjątkowe uprawnienia i obowiązki pracownik/pracodawca

Dzięki uprzejmości Partnerów spółki TLA OmniFin sp. z o. o.  poniżej zamieszczamy komunikat w sprawie wyjątkowych uprawnień i obowiązków pracowników/pracodawców w związku m.in. z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej.

______________________

Szanowni Państwo,

W drodze opublikowanego w dniu 17 września w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów, wprowadzone zostały dodatkowe uprawnienia przysługujące pracownikom dotkniętym przez powódź oraz pracodawcom, którzy na czas usuwania skutków powodzi będą zmuszeni przekierować pracowników – na przykład – do prac związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Rada Ministrów swoim rozporządzeniem uruchomiła zapisy ustawy z dnia 16 września 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W rozporządzeniu wskazane zostały gminy lub miejscowości, które zostały uznane za poszkodowane w wyniku powodzi. Wobec tych gmin będą miały zastosowanie szczególne rozwiązania przewidziane w tej ustawie.

Jedno z tych rozwiązań dotyczy pracowników i pracodawców, o czym napisaliśmy na wstępie:

Przepis artykuł 8 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi umożliwia usprawiedliwienie nieobecności pracownika w pracy przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych. Pracownikowi za ten okres przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wypłaca pracodawca.

Link do pełnej treści ustawy: https://lexlege.pl/ustawa-o-szczegolnych-rozwiazaniach-zwiazanych-z-usuwaniem-skutkow-powodzi/ 

Art. 8. Nieobecność w pracy w związku z powodzią

  1. Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.
  2. Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.
  3. Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do pracowników, których uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów.
  4. Wynagrodzenie określone w ust. 2 wypłaca pracodawca.
  5. Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
  6. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do osób wykonujących pracę na podstawie stosunku służbowego.

UWAGA! Od 17 września 2024 roku, obszar, na którym obowiązuje stan klęski żywiołowej obejmuje 20 powiatów i 3 miasta na prawach powiatu:
w województwie dolnośląskim:
powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, lubański, dzierżoniowski i świdnicki,
miasta na prawach powiatu: Wałbrzych i Jelenia Góra;
w województwie opolskim:
powiaty: głubczycki, nyski, prudnicki, opolski, krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski,
w województwie śląskim:
powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski,
miasto na prawach powiatu: Bielsko-Biała.

Pozdrawiamy

Zespół OmniFin

Biuro we Wrocławiu
ul. Włodkowica 12/7
tel.: +48 71 797 88 38
faks: +48 71 797 88 48
Biuro w Jeleniej Górze
Plac Wyszyńskiego 54/8
tel.: +48 75 645 10 80
faks: +48 75 645 10 81