Przypomnienie ws. reglamentacji szczepionek p/grypie w aptekach

Przypomnienie ws. reglamentacji szczepionek p/grypie w aptekach

W związku z pierwszymi dostawami szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/22 do aptek Dolnośląska Izba Aptekarska przypomina, że w dalszym ciągu obowiązuje reglamentacja tych produktów zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 września 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta. (link: archiwum DIA)

Ograniczenie dotyczy szczepionek Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra, Fluarix Tetra. Zgodnie z zapisem w obwieszczeniu dla jednego pacjenta w wieku powyżej 9 r.ż. w okresie 180 dni można wydać nie więcej niż 1 ampułko-strzykawkę wymienionych powyżej szczepionek. Dla dzieci w wieku poniżej 9 r.ż. można wydać 2 ampułko-strzykawki szczepionek.

http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/69/journal/6323

Weryfikacja wydawania odbywać się będzie dla sprzedaży w różnych aptekach. Oznacza to, że jeżeli po czasie krótszym niż 180 dni dla danego numeru PESEL zostanie podjęta próba realizacji recepty na kolejne opakowanie to taka realizacja zostanie zablokowana na poziomie wysyłania DRR.

https://ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/komunikat-dotyczacy-obwieszczenia-ministra-zdrowia-z-dnia-17-wrzesnia-2020-r?fbclid=IwAR2nUtKQZ0zku7c4CiH_j5mtarVtpwRrfyKjfRAV-dsvkK-rheVxOFz8C5U

***

Apteki korzystające z programu Kamsoft mają możliwość włączenia asystenta reglamentacji. Pobranie grup reglamentacyjnych należy ustawić w module Administrator – ApwPlan.

W module Sprzedaż weryfikacja wydanych opakowań szczepionek odbywa się poprzez włączenie przycisku „asystent reglamentacji”. W przypadku recept papierowych „asystenta reglamentacji” można wywołać poprzez wciśnięcie Ctrl+Shift+R w momencie wyboru pozycji reglamentowanej do sprzedaży.