Ważna informacja – dziś mija ostatni dzień przedłużenia profilu zaufanego

Ważna informacja – dziś mija ostatni dzień przedłużenia profilu zaufanego

Szanowni Państwo,

 

 

dnia 31 października dla wielu z Państwa mija termin ważności profilu zaufanego.  Jeśli dostaliście Państwo SMS z informacją, że konieczne jest przedłużenie ważności profilu zaufanego – to nie jest oszustwo. Użytkownicy, których profil wygasa na koniec października otrzymują SMSy z powiadomieniami.

Użytkownicy profilu zaufanego otrzymują SMS-y o treści:

Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023 r. Przedłuż jego ważność po zalogowaniu na konto. Więcej informacji i podstawa prawna: gov.pl/profilzaufany/aktualnosci

W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego użytkownicy profilu zaufanego muszą przedłużyć jego ważność samodzielnie.

– Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu-podaje Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie opublikowanym 18 października.

Poniżej zamieszczamy instrukcję jak można przedłużyć ważność profilu zaufanego.

Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego trzeba zalogować się na stronie profilu zaufanego (pz.gov.pl). Następnie należy klikamy w niebieską strzałkę znajdującą się obok naszego imienia i nazwiska. Rozwinie się lista kilku opcji, klikamy w “profil zaufany”. Następnie wybieramy kolejno “szczegóły profilu”, i klikamy “przedłuż ważność lub zmień dane” i “dalej”.

Po przejściu tych kroków na ekranie pojawia się okno z naszymi danymi kontaktowymi. Należy je potwierdzić lub, jeśli jest taka potrzeba należy je uaktualnić. Następnie konieczne jest podanie dwóch kodów autoryzacyjnych – jeden z nich otrzymamy SMS-em, drugi mailowo. Jeśli będą prawidłowe, pojawi się potwierdzenie przedłużenia profilu zaufanego o 3 lata, a na skrzynkę pocztową dostaniemy e-mail z potwierdzeniem. Jeśli nie wykonamy tego kroku i nasz profil zaufany wygaśnie, trzeba będzie złożyć wniosek o nowy profil.

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu

 

Źródło: 31 października br. wygasną profile zaufane o ważności automatycznie przedłużonej podczas pandemii – Ministerstwo Cyfryzacji – Portal Gov.pl (www.gov.pl)