Komunikat Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu

Komunikat Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu

Wrocław, dnia 25 lipca 2023 r.

Komunikat

Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu

dot. rozpoznania przez WSA w Warszawie sprawy o sygn. V SA/Wa 2492/22

*

Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu informuje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał w dniu 18 lipca 2023 r. wyrok, w którym oddalił jej skargę na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (sygn. V SA/Wa 2492/22). Istota tej sprawy dotyczyła przejęcia polskiej spółki, która prowadziła na terenie kraju kilkanaście aptek ogólnodostępnych. Podmiotem przejmującym była spółka, której właścicielem była spółka zarejestrowana na Cyprze. Organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej umorzyły jednak postępowanie, a Sąd uznał, że takie rozstrzygnięcie nie narusza prawa.

Powyższa sprawa jest pochodną innej, analogicznej, zainicjowanej przez Izbę. W dniu 2 sierpnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie V SA/Wa 703/22, w którym oddalił skargę Izby na decyzję dot. aptek tej samej spółki, ale położonych na terenie innego województwa. Izba informowała o tym w komunikacie z sierpnia ub.r.

W listopadzie 2022 r. w odrębnym komunikacie Izba wskazywała, że ten sam Sąd oddalił jej skargę na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (sygn. V SA/Wa 500/22). W tamtej sprawie z kolei doszło do analogicznego przejęcia spółki prowadzącej aptekę, przy czym podmiotem przejmującym była spółka należącą do zagranicznego funduszu kapitałowego.

Izba wniosła skargi kasacyjne od wyroków z dnia 2 sierpnia 2022 r., sygn. V SA/Wa 703/22 (skargę kasacyjną złożono w październiku 2022 r.) oraz z dnia 19 października 2022 r., V SA/Wa 500/22 (skargę kasacyjną złożono w styczniu 2023 r.). Podobnie  Izba zamierza złożyć skargę kasacyjną od wyroku z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. V SA/Wa 2492/22.

Powyższe rozstrzygnięcia sądowe pokazują, że uchwalona w 2017 r. ustawa tzw. „apteka dla aptekarza” wymaga uszczelnienia. Jej przepisy nie chronią rynku przed przejęciem, dokonywanym poprzez wykupywanie spółek dotychczas prowadzących aptekę lub apteki. W przypadku braku uszczelnienia przepisów istnieje ryzyko wykupienia całości lub znamienitej większości spółek prowadzących apteki przez podmioty zagraniczne (również z kapitałem cypryjskim) poza wymaganiami wprowadzonej w 2017 r. ustawy tzw. „apteki dla aptekarza”.

*

(-) mgr farm. Marcin Repelewicz – Prezes ORA DIA we Wrocławiu

(-) r. pr. Piotr Sędłak – prawnik DIA we Wrocławiu